Evropský den jazyků

Evropský den jazyků

Dne 25.9. byl slavnostně zahájen již desátý ročník EDJ. V úvodních patnácti minutách pan ředitel popřál žákům, aby pro ně dílny nebyly nudné a prozradil, že tématem je film. Pan učitel Hotař představil jednotlivé lektory, kteří pozdravili žáky jazykem vlastním pro jejich dílnu.

Časová dotace pro všechny byla 2 x 45 min. První hodina byla věnována reáliím a obecně životě v konkrétní destinaci a druhá hodina byla zaměřena na práci s filmem či dokumentem. Děti byly seznámeny s jazykem, osvojily si základní komunikační fráze, pracovaly s pracovními listy a slovníky. Následně ve třídnických hodinách vytvářely plakát, jehož cílem bylo nalákat co nejvíce diváků do kin na daný film.

Postřehy a zajímavosti z jednotlivých dílen.

Angličtina: Filipíny

Na této dílně byl promítán film FOREVERMORE (Navždy více) z prostředí jahodové farmy s romantickým nádechem. Mimo jiné se děti dozvěděly, že z Filipín pochází yo-yo, což byla původně lovecká zbraň. Také to, že Filipínci mají oblíbené společné stolování nazvané „půlnoční jídlo“, jehož cílem je se dosyta najít až přejíst. Nebezpečím na Filipínách mohou být hadi, kteří jsou schopni pozřít člověka.

Angličtina: Indie

Indie je nazývaná zemí kontrastů, protéká jí posvátná řeka Ganga. Lektorka vycházela z vlastních zkušeností, když mluvila o absolutní nefunkčnosti pravidel v dopravě. Na této dílně byl prezentován film SLUMDOG MILLIONAIRE (Milionář z chatrče). V návaznosti na to se děti staly účastníky soutěže „Chcete být milionářem?“, kde si otestovaly svoje znalosti.

Angličtina: Skotsko

„V této dílně jsme si říkali o filmu Harry Potter. Dozvěděla jsem se, že se doopravdy jmenuje Daniel Redcliffe. Spisovatelka je Joanne Kathleen Rowlingová. Pustili jsme si i kousek prvního dílu HARRY POTTER A KÁMEN MUDRCŮ. A taky jsem se o Skotsku dozvěděla následující: nachází se v Evropě, skotská vlajka má modrou a bílou barvu, národním zvířetem je jednorožec, kilt je sukně (mužský kroj), tartan je kostkovaná látka, národní rostlinou je bodlák a hudebním nástrojem dudy. Bylo to super. Jsem ráda, že jsem se této dílny zúčastnila, moc mě to bavilo,“ vyjádřila se žákyně 6. ročníku Denisa Salavová.

Arabština: Saúdská Arábie

V této dílně byly děti zaujaty „malováním“ arabských písmen a znaků. Mohly zhlédnout film WEST BANK STORY (Qissat ad-Diffa al-gharbíya - قصة الضفة الغربية) - parodii, která pojednává o soužití dvou národů – Arabů a Židů, které byly metaforicky znázorněny formou obchodů Humus Hut a Košer Hut. Cílem této dílny bylo upozornit na různé kulturní stereotypy.

Finština: Finsko

Ve finské dílně byly k vidění dva filmy: JOULU TARINA (Legenda o Vánocích) a MUUMI (Mumínci). Lektorka děti naučila několik slovíček, které pak následně měly možnost najít a zaslechnout v promítaném filmu. Děti se dozvěděly, že finština má 15 pádů a naučily se slovo „elokuva“ – film.

Francouzština: Francie

Lektor kromě základních údajů o Francii zmínil také stručnou historii francouzského filmu. Děti mohly zhlédnout několik filmových ukázek, například černobílou němou grotesku, dokument o příjezdu vlaku do Marseille. Následovala ukázka němého filmu Cesta na Měsíc. Hlavním filmem francouzské dílny bylo TAXI. Podle aktivní spolupráce a reakcí lze soudit, že se dílna dětem líbila. Kája Suchanová, žákyně osmého ročníku zhodnotila film následujícími slovy: „V tomto filmu jde o to, že Sammy Naceri, představitel Daniela, rozváží Pizzu, ale přestoupí na povolání taxíkáře. Daniel se prostřednictvím své matky seznamuje s Emilem. Daniel se postupem času dozví, že Emil není IT specialista, jak tvrdí, ale policista. Emile časem požádá Daniela, aby mu dělal řidiče při zásahu na Němce, kteří vykrádají banky. Film končí dopadením zlodějů a jejich následným zatčením. Náš lektor byl milý. Už se těšíme na téma příštího a pro nás posledního EDJ.“

Italština: Itálie

Italština byla zastoupena ve dvou dílnách. Kromě osvojení základních frází „buon appetito, buona sera, buona notte, grazie“ mohly děti vidět dva filmy různých žánrů: pohádku PINOCCHIO a komedii ALTRIMENTI CI ARRABBIAMO v hlavní roli s Bud Spencerem a Terencem Hillem.

Latina: staré Řecko a Řím

V této dílně se děti o latině dozvěděly, že je to jazyk mrtvý, ale „stále žije“, protože některá slova přejala francouzština, italština a španělština. Lektorka zmínila reálie starého Řecka a Říma a hlavním bodem byl film GLADIÁTOR. Gladiátor byl otrok bojující pro zábavu publika.

Němčina: Rakousko

Na základě úryvku seriálu KOMMISSAR REX děti pracovaly s pracovními listy, do kterých doplňovaly repliky filmových postav včetně hlavního hrdiny psa Rexe.

Němčina: Švýcarsko

„Dílna byla velmi zajímavá a interaktivní. Na začátku jsme se dozvěděli něco o historii. V druhé části jsme se dívali na film HEIDI. Nejlepší aktivita byla, když jsme se měli rozdělit do dvou skupin. Ve skupinách jsme měli na přeskáčku říkat slova spojená se Švýcarskem. Naše slovní zásoba byla téměř nekonečná. Můj dojem z této dílny je velmi pozitivní,“ říká účastník dílny Ondřej Nevrkla.

Norština: Norsko

V úvodu dílny se lektorka věnovala jazyku jako takovému, děti se učily vyslovovat jednotlivé hlásky a dokonce zvládly i jednoduchý rozhovor v norštině. Byl promítán film FLAKLYPA GRAND PRIX (Velká cena Flaklypy – Plochého vršku).

Slovinština: Slovinsko

Lektorka pro tuto dílnu zvolila dokument o solných pláních ČLOVĚK IN NARAVA V SOČOVELYSKIS SOLINACH (Člověk a příroda v sočevelských solných pláních). Předeslala slovní zásobu, která v ukázce zazní. Ze zajímavostí lze uvést, že architekt, který přestavoval Pražský hrad za TGM, pocházel ze Slovinska.

Španělština: Španělsko

I v této dílně se děti dozvěděly mnoho užitečných frází a informací o dané zemi. Promítány byly hororové filmy: EL MONTE DE LAS ÁNIMAS (Hora duchů) a LA LEYENDA DEL EXPANTAPÁJAROS (Legenda o strašákovi)

Turečtina: Turecko

V turecké dílně byl k vidění film Můj otec a můj syn, který mapuje život na tureckém venkově a mezilidské vztahy na pozadí historických událostí.

Děti pracovaly s pracovními listy a tvrzeními, které měly okomentovat před zhlédnutím filmu a po něm.

Vietnamština: Vietnam

V této dílně se děti dozvěděly, že Vietnamci jsou spokojení neustále se usmívající a nesmírně pracovití lidé. Rodina je nejdůležitější, mladší se starají o starší a ctí je. Dopravní předpisy zde neexistují a kvůli špatnému ovzduší lidé nosí roušky. Děti zhlédly vystoupení vietnamských you-tuberů EMPERKING VISION, kteří vtipnou formou popisují každodenní trable Vietnamců.

 

Shrnutí po skončení dílen:

Lektoři děti chválili za aktivitu a spolupráci. Nicméně bylo také řečeno, že film jako ústřední téma EDJ, je složitým oříškem, se kterým si ale vedoucí dílen poradili výborně.

Byl již předeslán další ročník a jeho možné náměty či země, které se letos neobjevily.

Samozřejmostí bylo poděkování všem zúčastněným.

Mgr. Alena Vachovcová, Mgr. Šárka Žižková

 

 

Fotky
Evropský den jazyků Evropský den jazyků Evropský den jazyků Evropský den jazyků Evropský den jazyků Evropský den jazyků Evropský den jazyků Evropský den jazyků Evropský den jazyků Evropský den jazyků Evropský den jazyků Evropský den jazyků Evropský den jazyků Evropský den jazyků Evropský den jazyků Evropský den jazyků Evropský den jazyků Evropský den jazyků Evropský den jazyků Evropský den jazyků
Štítky